Başlangıçta yalnızca bilimsel sınıflandırma amacı ile kullanılan Barkod teknolojisinin 1966 tarihinde ticari alanda da kullanıma girmesi ile tüm dünyada hızla kabul gördü. Gıda sektörü başta olmak üzere perakende satışı gerçekleşen ürünlerin tamamında kullanılan barkod teknolojisi, ilerleyen yıllarda dev imalat fabrikalarından, küçük ölçekli üretim yapan işletmelere kadar, stok ve hammadde kontrolü, üretim süreçlerinin izlenmesi, sevkiyat ve perakende satış başta olmak üzere, Otomatik Tanımlama ve Veri Toplama (OT/VT) proseslerinin en önemli bileşeni oldu.
Barkod ile kontrol edilmek istenen ürünlerin kendileri ya da ambalajları bazı durumlarda yalnızca püskürtmeli ya da lazer destekli baskı çözümlerine uygun olsa da etiket ( sticker ) kullanmak en çok tercih edilen yöntemdir. İlk kurulum ve ikame maliyetleri diğer tekniklere göre daha ucuz olan termal yazıcılar ile basılan etiketler, yapıştırılacağı zemin ve kullanılacağı ortama göre seçilerek kullanıcının istediği ebatlarda hazırlanır.

Termal Baskı Nedir ?

Büyük üretim bantlarında kullanılan aplikatör yazıcılarından, cepte kullanılabilecek boyuttaki mobil yazıcılara kadar bütün termal yazıcılar iki tip baskı yapmaktadır; doğrudan termal ( direct thermal ) ve termal aktarım ( thermal transfer ).
Direk termal baskı kağıt üzerindeki kimyasalların sıcaklık ile reaksiyona girerek renk değiştirmesi ile gerçekleşir. Sessiz ve çok hızlı olmasının yanı sıra sarf malzemesinin düşük maliyetleri nedeniyle de tercih edilir. Dış ortamlarda ve uzun süreli kullanımlara uygun olmadığından dolayı kısa süreli kargo takibinden, bankalardaki numaratörlere kadar geniş bir kullanım alanı vardır. 1980 lerin başında üretilen atari gibi mikrobilgisayar sistemlerinde dahi eğlence amacı ile termal yazıcılar kullanılmıştır.
Termal transfer baskıda ise kağıdı reaksiyona sokmak yerine, baskı; kullanılan etiketin türüne göre belirlenmiş mum ve reçine bazlı bir şerit ( ribbon ) vasıtası ile gerçekleştirilir. Etiketin ve ribbonun imal edildiği materyallere göre farklı koşullarda ve ortamlarda çok uzun süre kalabilen termal transfer etiketler OT/VT sistemlerinin vazgeçilmezidir.


Termal Baskı Prosesi

Termal yazıcılar spesifik uygulamalarda kullanılan modellerini saymazsak aşağıdaki 4 ana bileşenden meydana gelir.
    • Termal kafa :  Dijital sinyalleri ısıya dönüştürerek baskıyı mümkün kılar.
    • Platen roller:  Kağıdın ilerlemesini sağlayan yumuşak rulo.
    • Kilit Mekanizması :  Kafa ve platen roller ’ın stabil kalmasını sağlayan mekanik aksam.
    • Sayısal kontrol ünitesi :  Gelen verileri işleyerek termal kafaya çıktı için gerekli sinyalleri gönderir.

Termal etiket ya da Ribon etiket kombinasyonu Platten Roller ve termal kafa arasına yerleştirilir, sayısal kontrol ünitesinin göndermiş olduğu sayısal sinyaller termal kafanın belli bölgelerinin ısınmasını ve kimyasal reaksiyon gerçekleşerek yatay düzlemde baskının gerçekleşmesi gereken  bölgelerinde renk değişimini sağlar. Platten roller’ın kağıdı ileri ittirmesiyle bir sonraki yatay düzlemde ikinci baskı alanları yazdırılmış olur ve bu işlem kağıdın sonuna kadar tekrarlanır. Aslında termal barkod yazıcıların işleyiş mantığı uzun zamandır kullanılan dot matrix baskı sistemi ile birebir aynıdır.


Termal Kafa

Baskı işleminin gerçekleşmesi için gerekli olan kimyasal reaksiyon, termal kafanın sağladığı ısı ile gerçekleşir. Barkod yazıcının markası, modeli ve çözünürlük değerleri farklılık gösterse de dünya üzerinde kullanılan sadece iki tip temel kafa vardır; düz termal kafa ( Flat Thermal Head ) ve kenar yakın termal kafa Near Edge Thermal Head.

Termal kafa üzerindeki yatay düzlemde bir inç içerisindeki ısıl elektrotların sayısı yazıcı çözünürlüğünü verir. Seramik rezistans olan ve “ dot “ adı verilen bu elektrotların bir inç içerisindeki sayı miktarı arttıkça çözünürlük de doğru orantılı olarak artar. Bir barkod yazıcının en önemli bileşenlerinden biri olan termal kafanın uzun süreli kullanılabilmesi için, doğru materyallere, uygun ısı ve hız ile baskı yapılması gerekmektedir. Uzun vadede gerçekleşebilecek olan masrafları düşürmek adına barkod yazıcının düzenli olarak kontrollerinin yapılması çok önemlidir. Kullanıcıların yapması gereken bakımların dışında periyodik olarak profesyonel bakım desteği almakta uzun vadede gerçekleşebilecek termal kafa değişim bedellerinin önüne geçilmesini sağlar.

Uzun vadede gerçekleşebilecek olan masrafları düşürmek adına barkod yazıcının düzenli olarak kontrollerinin yapılması çok önemlidir.

Barkod Yazıcı Seçimi

Bir çok farklı barkod yazıcı üreticisi olmasına rağmen bu sorunun asıl cevabı; sizin neyi, nasıl ve ne kadar sürede basmak istediğinizde saklıdır.

Ne Basacağım?

Öncelikle kullanmak istediğiniz etiketin boyutu ve nerede kullanılacağını tespit etmeniz gerekmekte, örneğin karton bir kutuya yapıştıracağınız etiket ile su borusuna yapıştıracağınız etiket aynı niteliklerde olmayacaktır, etiketler ile ilgili detaylı bilgileri sarf malzemeler adlı makalemizde görebilirsiniz. Sonrasında kullanacağınız zemine göre boyutlarını belirlemeniz gerekmekte, bir diğer hususta etiket üzerinde renkli bir logo ya da benzeri bir baskının olup olmadığıdır, hatta bazı durumlarda müşterilerin talepleri doğrultusunda asimetrik ya da şeffaf etiketler de kullanılabilmektedir, bu kriterler etiketlerin doğru bölgelerine baskı yapılabilmesi için önemlidir ve seçeceğiniz barkod printer’ın sensör özelliklerini belirler.

Nasıl Baskı Yapacağım ?

Eğer kullanacağınız etiketler kısa süreli olarak (örn. kargo takip etiketi) kullanılacaksa ve basit bir logosuz standart bir baskı isteniyorsa direk termal etiketler sizin için yeterli olacaktır. Ancak uzun süre depo ya da dış ortamda kalacak bir ürününüz için baskı yapıyorsanız termal transfer etiketler sizin için zorunluluktur. Burada vereceğiniz karar barkod yazıcının direk termal ya da termal transfer baskı yeteneğine sahip olup olmamasını belirler. Nasıl baskı yapacağınız ile ilgili bir diğer konuda yazdırılacak alandır örneğin bazı durumlarda üretim bantlarına direk monte edilebilen aplikatör yazıcıları kullanılabildiği gibi, dış ortamlarda Bluetooth ve WI-FI haberleşme protokolü ile baskı yapabilen mobil printerlar da işletmelere zaman ve enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Ne Kadar Sürede Basacağım ?

Printer seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli hususta etiketlerin ne kadar sürede basılacak olmasıdır. Çok yüksek hızlarla baskı yapılmak istendiği durumlarda termal kafa maliyetlerini azaltmak için endüstriyel tipte bir barkod yazıcı seçilmelidir. Baskı ısısı, hızı ve işlemin yapıldığı ortamla alakalı olarak kullanım ömrü azalabilen termal kafa yanlış yazıcıların seçilmesi durumunda işletmeler için uzun vadede ciddi bir maliyet getirebilmektedir.

Barkod Yazıcı Tamir Ve Bakımı

Otomatik tanımlama ve veri toplama proseslerini sağlıklı olarak takip edebilen firmalarda barkod yazıcılar, işletmeler için statejik bileşenler haline gelebilmektedir. Barkod yazıcıların herhangi bir sebeple çalışmaması bazen bir üretim hattının, bazı durumlarda tüm işletmenin durmasına sebep olmaktadır. Daha öncede de belirtildiği gibi etiket yazıcısı’nın sağlıklı bir şekilde uzun yıllar çalışabilmesi ve sarf giderleri ile firmanıza ekstra bir maliyet oluşturmaması için ilk alım esnasında uzman bir firmadan danışmanlık hizmeti almak çok önemlidir.
Konu ile alakalı eğitim alan çalışanların günlük olarak gerçekleştirdiği rutin bakımların haricinde uzman bir ekip ile peryodik bakımlarının yapılması ürünün zamana ve kullanım yoğunluğuna bağlı olarak arızalanmasının önüne geçmektedir. Ayrıca konusunda uzman kişilerce kurulumu gerçekleştirilen bir barkod yazıcının, beslenmesini sağlayan enerji hattı ve baskı ortamı da kontrol edilerek işletmeye ön bilgi verilmesi  bazı durumlarda tedbir alınmasını sağlayarak dış etkenlerden kaynaklanabilecek sorunları minimize olmasını sağlar. Konusunda uzman kadrosu ile barkod yazıcılarınıza profesyonel servis hizmeti veren anadtek bilişim, destek verdiği işletmelerin termal yazıcılarının uzun yıllar hizmet vermesini temin etmektedir.

Ürünlerinizin hammaddeden müşteriye gidene kadar ki sürecini kontrol edebilmenize olanak sağlayan barkod yazıcılar işletmenizin vazgeçilmezi olacaktır, doğru yazıcı seçimi ilk kurulum maliyetlerinizi hafiflettiği gibi uzun vadede karşınıza çıkacak sarf malzeme giderlerinizi de düşürecektir. Anadtek bilişim teknolojileri olarak büyük küçük tüm müşterilerimizin bu süreçte danışmanlık hizmetini ücretsiz olarak veriyor ve taleplerine uygun ürünlerin tedariğini sağlıyoruz.

Referanslarımız

Anadtek Bilişim Teknolojileri Tic. San. Ltd. Şti, 10 yılı aşkın sektörel tecrübesiyle, Otomatik Tanımlama ve Veri Toplama ( OT/VT ) sektöründe faaliyet gösteren bir bilişim firmasıdır. Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda uygun ürünlerin belirlenmesi, temin edilmesi, kurulumu ve devreye alınması, kullanıcı eğitimlerinin verilmesi, kullanım s...

Anadtek Bilişim Teknolojileri Tic. San. Ltd. Şti, 10 yılı aşkın sektörel tecrübesiyle, Otomatik Tanımlama ve Veri Toplama ( OT/VT ) sektöründe faaliyet gösteren bir bilişim firmasıdır. Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda uygun ürünlerin belirlenmesi, temin edilmesi, kurulumu ve devreye alınması, kullanıcı eğitimlerinin verilmesi, kullanım s...

İLETİŞİM
İLETİŞİM