KORONAVİRÜS! MOBİL EKİPMANLARINIZ İÇİN HİJYEN ÖNLEMLERİ

Koronavirüs (COVID-19) ile hayatımıza giren pandemi ne yazık ki herkesi olumsuz etkilemektedir. Bireysel anlamda alınacak önlemlerin dışında kurumlarında bu yayılımı en aza indirecek kararlar alması son derece önemlidir. Virüsün son derece hızlı yayılıyor olmasından dolayı ellerinizi düzenli olarak yıkayın, el sıkışma alışkanlığınızdan uzaklaşın, sosyal mesafeyi koruyun ve mümkünse evden çalışın. Evden çalışmanın mümkün olmadığı yerlerde, ekstra hijyen önlemleri almak akıllıca olacaktır. Bu önlemler mobil ekipmanlarımızın kullanımı için de geçerlidir.

Çalıştığınız ortamdaki enfeksiyon riskini en aza indirin.

Ofis içindeki departmanlarda çalışanların çoğu, işlerini evden de halledebiliyorken, hastane, depo, fabrika, mağaza ve dağıtım merkezlerinde çalışanlar için bu pek mümkün olmuyor. Bu sektörlerde bazı hijyen önlemlerini izleyerek, işyerinde bulaşma riskini en aza indirmek mümkündür.

Mobil cihazlarla bulaşma riski var mı?

Birçok işletmede el terminalleri, barkod okuyucular, yazıcılar ve ses ekipmanları kullanılmaktadır ve bu cihazlar  vardiya boyunca birçok çalışan tarafından kullanılır. Virüsün nesneler yoluyla da bulaşabildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle, kullanıcıları cihazları temizlemesi ve dezenfekte etmesi konusunda teşvik etmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

El Terminalleri, okuyucular ve yazıcıları temizlemenin en iyi yolu nedir?

Her cihazın temizlenme yöntemi birbirinden farklıdır. Örneğin, Healthcare (hastane ekipmanı) olarak tasarlanan cihazlar özel bir temizlik materyali gerektirir.

Cihazınızın kullanım kılavuzunda, hangi kimyasallar ile nasıl dezenfekte edeceğinizi ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.  Eğer kullandığınız üründe kullanılan dezenfektan çeşidi ve formülasyonu hakkında bir bilgiye ulaşamadıysanız bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Mobil cihazların kullanımı için gereken hijyen önlemleri

Kullanılan cihazlar üzerinde bulaşım riskini en aza indirmek için;

1. Ellerinizi düzenli olarak yıkayın

Bu tavsiye basit ancak en etkili yöntemdir. El terminalibarkod okuyucu veya yazıcı kullanmadan önce ve sonra mutlaka ellerinizi yıkayın!

2. Kullanım öncesinde ve sonrasında cihazınızı daima temizleyin ve dezenfekte edin

Çalışanların kullandıkları el terminallerini, barkod okuyucuları ve yazıcıları düzenli olarak temizlemesi ve dezenfekte etmesi için, üreticinin belirlemiş olduğu prosedüre uygun bir temizleme protokolü oluşturun.

3. Çalışanlarınız arasında farkındalık yaratın

Düzenli el yıkanmasını ve dezenfeksiyonu teşvik eden talimatnameler ve metinler asarak çalışanlarınızda farkındalık yaratın. Örneğin;” ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin “, ” Vardiyanıza başlamadan önce okuyucunuzu temizlediniz mi?” veya  “çalışmanız bitti mi? O halde diğer arkadaşınız için cihazınızı dezenfekte edin

4. Dezenfekte etmeden önce cihazı temizleyin

Kullanım esnasında cihaz üzerinde yapışan etiket yağ ve kirler dezenfeksiyonun etkisini azaltır. Bu nedenle dezenfeksiyon öncesinde cihazınızı mutlaka temizleyin. Bunu nemli bir fiber bez ile yapmanız yeterli olacaktır. Bazı çalışmalara göre sadece bu işlem bile cihaz üzerindeki bakterilerin % 98’ini ,virüslerin% 93’ünü ortadan kaldıracaktır.

5. Cihazlarınızı talimatlara uygun dezenfekte edin

Tutunduğu yerde çok uzun süre yaşayabilen ve insanları enfekte etme riski bulunan bakterileri yok etmenin tek yolu cihazınızı, temizliğin ardından dezenfekte etmektir. Cihazınıza zarar vermemesi için kullandığınız dezenfektanın alkol bazlı olmasına önem gösterin.

    •  Dezenfektanı asla direkt olarak cihaz üzerine dökmeyin. Bir bez vasıtasıyla cihaz üzerine uygulayın.
    •  Tüm cihazı dikkatlice temizleyin. Anahtarların ,buton boşluklarının ve cihaz üzerindeki girintilerin temizlendiğinden emin olun.
    •  Cihaz üzerinde cam veya dokunmatik ekran varsa, bu yüzeylerini dezenfektan kurumadan yumuşak bir bez ile ayrıca siliniz.
    •  Tekrar kullanmadan önce cihazın kuruması için bekleyiniz.

6. Dezenfektanın zamanla katman oluşturmasına izin vermeyin.

Dezenfektanlar yüzeyde birikerek ince bir tabaka oluşturur. Bu tabakayı düzenli olarak izopropil alkol (izopropanol / IPA) ile temizleyin.

Tüm sorularınız için!

Dileğimiz dünyayı etkisi altına alan bu pandeminin en kısa sürede son bulması. Ancak bu durum daha da kötüye gider ve daha farklı hijyen metodları devreye girerse bu blogu sizler için güncelliyor olacağız. Tüm sorularınız için Anadtek‘in uzman personeli ile İletişim‘e geçerek destek alabilirsiniz.

Referanslarımız

Anadtek Bilişim Teknolojileri Tic. San. Ltd. Şti, 10 yılı aşkın sektörel tecrübesiyle, Otomatik Tanımlama ve Veri Toplama ( OT/VT ) sektöründe faaliyet gösteren bir bilişim firmasıdır. Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda uygun ürünlerin belirlenmesi, temin edilmesi, kurulumu ve devreye alınması, kullanıcı eğitimlerinin verilmesi, kullanım s...

Anadtek Bilişim Teknolojileri Tic. San. Ltd. Şti, 10 yılı aşkın sektörel tecrübesiyle, Otomatik Tanımlama ve Veri Toplama ( OT/VT ) sektöründe faaliyet gösteren bir bilişim firmasıdır. Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda uygun ürünlerin belirlenmesi, temin edilmesi, kurulumu ve devreye alınması, kullanıcı eğitimlerinin verilmesi, kullanım s...

İLETİŞİM
İLETİŞİM